29.12.06

Andrey Kiritchenko - Stuffed With Out (Nexsound, 2006)

Andrey Kiritchenko Ukraynalı bir prodüktör. 1991 yılında müziğe bir rock grubunda vokalist ve prodüktör olarak başladı ve 1996 yılında elektronik müziğe doğru dönmeye başladı. Önceleri radyo programcılığı ile başlayan serüveni daha sonra 1998 yılında "Sidhartha" adı altında prodüksiyonlarla ilerledi. 1999'da kurduğu NEX (Nihil Est Excellence) adlı grup ile dijital ve analog müzik arasında giden bir bağlantı grubu kurdu. 2002 yılında Nexsound adlı plak şirketini kuran ve bu şirketle Ukrayna'daki deneysel elektronik müzik sanatçılarını desteklemeyi amaçlayan Andrey, bu şirketle ciddi başarılar yakaladı. Ukrayna'da elektronik müzik denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri ve Doğu Avrupa'nın de en tanınan deneysel sanatçılarından.

Müzikal açıdan akustik ile dijital müzik öğelerini kaynaştıran ve bunları küçük melodilerle destekleyen Andrey, bugüne kadar çıkardığı 20'den fazla albümle de kendi tarzını açıkça ortaya koyan bir isim. Aslında tarzının temelinde ufak da olsa Fennesz benzerliği olsa da Fennesz'in elektro gitarına karşılık akustik gitar var ve Fennesz gibi okyanusta yüzen geniş ve derin melodiler fazla bulunmuyor. Ancak müziklerinin temelinde benzer bakış açıları yatıyor. Bir başka benzer isim ise bu sene ilk albümü çıkan Hisato Higuchi. Her ne kadar gitarı kullanma stilleri benzese de Higuchi'nin elektronik müzik öğelerinden uzak duruşu aralarındaki temel fark gibi.

Andrey Kiritchenko Qwartz tarafından en yenilikçi sanatçı ödülünü de almış bir prodüktör. 1996 yılından beri yaptığı albümlerle de birçok elektronik müzik sanatçısına yeni ufuklar açan deneyselliğini yeni albümünde de sergiliyor.

Albümde akustik hava her zamanki gibi yine hakim. Elektronik öğeler ise tüm güçleriyle bunu destekliyor. Noise döneminden kopup gelen kısa melodiler ve altyapıların yanında bütüne bakıldığında farklı bir uyum görülebiliyor. Ses kesitlerini oldukça yoğun kullanıyor ancak günümüzdeki kesik kullanımdan uzak, notalar ya da melodinin bir parçası olarak. Ses kesitleriyle yarattığı melodileri genel olarak atmosferik alt melodilerle destekliyor. Alt melodilerin temel özelliği ise akustik olmaları ve folk kültüründen esinlenmeleri.

Bu arada albümdeki çalışmaların isimleri de ayrı bir deneysellik ve yenilikçi bakış açısı ödülü alabilir.

Albümde dikkat çeken çalışmalar:

1) Timetravel Of A Snail
3) A Mouse Stuffed With Emotions
4) For Behemoth Who Was Afraif Of Darkness
5) November Comes And Squirrel Falls In Love

Andrey Kiritchenko

2003 yılında Ultrahang Festivali'ndeki performansı (45 Mb)

Linkler Nexsound sitesinden alınmıştır.

Hiç yorum yok: